EGM-M-Q-30-1-FX Illustration similar
EGM-M-Q-30-1-FX
ID 306350
Magnetic gripper EGM, electrical
  • Magnet type: Monopole
  • Pole form: square
  • Pole width: 30 mm
  • fixed cable outlet (30 cm cable)
  • Communication interface: digital I/O
  • Power supply: 400 V AC
  • Max. total current: 32 A
  • Number of poles: 2
  • Magnet area: 18.4 cm²
  • Magnetic circuit: 3 A
  • Max. ambient temperature: 50 °C